Historia jeziora Czorsztyńskiego

Odrobina informacji o sztucznym zbiorniku Jeziora Czorsztyńskiego.

Za nim powstało jezioro, rejony te ustawicznie nękane były przez powodzie. Orędownikiem budowy zapory był pierwszy prezydent Rzeczypospolitej Gabriel Narutowicz, wybitny specjalista i twórca podobnych obiektów w Szwajcarii. Decyzja o rozpoczęciu budowy zbiorników zapadła pod koniec lat sześćdziesiątych. W 1975 roku rozpoczęto budowę trzech zapór czołowych: głównej Czorsztyn -Niedzica, zapory Sromowce i zapory na potoku Niedziczanka.

W 1994 roku oddano do użytku zbiornik wyrównawczy tzw. Jezioro Sromowieckie w Sromowcach Wyżnych. Inwestycja została zakończona w 1997 roku, w roku wielkiej powodzi w Polsce. Budowa zapory wiązała się z budową nowych osiedli mieszkaniowych, dróg oraz z dużą ingerencją w środowisko naturalne. Na jeziorze powstała sztuczna tzw. Ptasia Wyspa, na której ptaki zakładają gniazda lęgowe.

Ciekawostką jest, że nad jeziorem Sromowieckim specjalnie zamontowano bariery uniemożliwiające żabom wchodzenie na drogę, a po wschodniej stronie jeziora wybudowano dla nich Żabie Stawy (tam płazy składają skrzek). Trwają również prace nad utworzeniem na skarpie zapory stanowiska dla najpiękniejszego z motyli pienińskich – niepylaka apollo.

Tereny te odwiedzają również czarne bociany (niezwykle rzadki gatunek).

Miejscowość Czorsztyn

Miejscowość Czorsztyn, w pobliżu której znajduje się nasza przystań. Wieś została założona w połowie XIV wieku. Podobno pierwotnie nazywała się Wronin. Po przybyciu na te tereny niemieckich osadników, nazwę zmieniono na Szornstein (stercząca skała). Nazwa ta później została spolszczona na obecną - Czorsztyn. W 1818 roku Czorsztyn został zakupiony przez rodzinę Drohojowskich. W latach międzywojennych Drohojowscy rozpoczęli intensywną rozbudowę nowoczesnego letniska Nadzamcze. Historyczne zabudowania wsi zostały jednak zalane wodami Jeziora Czorsztyńskiego.