Przystań w latach 2009 – 2010

Biuletyn informacyjny Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego kadencja 01.02.2009 do 11.03.2011.

Kadencja naszego zarządu rozpoczęła się od wielkiego wyzwania, jakim była Ogólnopolska Olimpiada Dzieci i Młodzieży. Mieliśmy nie przygotowany teren, budynek bosmanki w stanie surowym zamkniętym i niewiele czasu.

W okresie między lutym a sierpniem trwała walka z czasem, ponieważ do sierpnia 2009 roku musieliśmy przygotować teren i budynek, aby przyjąć około 180 zawodników.

Marzec 2009

W dniu 07 marca zorganizowaliśmy na Zadziale otwarte zawody żeglarzy w sportach zimowych "Neptunek". Zawody cieszyły się dużym powodzeniem. Przyjechali żeglarze z Krakowa, Nowego Sącza i oczywiście najliczniejsza grupa zawodników z Podhala, w tym zawodnicy uczestniczący w programie Nivea Błękitne Żagle. Wszystko udało się zorganizować dzięki wsparciu sponsorów, a byli nimi: burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz, firmy: Mountain Eagle, Bigstar, Kabanos, Ford-Wikar.

Maj 2009

  • rozpoczęcie sezonu żeglarskiego
  •  VIII regaty o Puchar im. Jana Petryli część I
  • eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w klasie Laser 4,7 M i K

W dniach 15,16,17 maja 2009 odbyły się eliminacje do olimpiady w klasie Laser 4,7. Wystartowało 55 uczestników z całej Polski. Zawody ukończyło 51 zawodników. Dzięki zaangażowaniu WOPR – u i Policji udało się uniknąć niebezpieczeństwa. Ich pomoc przy stawianiu wywróconych łódek, transportowaniu kontuzjowanych (na szczęście lekko) zawodników, była godna najwyższej pochwały. Warunki meteorologiczne były bardzo trudne. Przygotowanie tak dużej imprezy, na takim poziomie wymagało współpracy wielu ludzi i instytucji. Nie mielibyśmy szans sami tego dokonać. Dlatego podziękowaliśmy Starostwu Powiatowemu w Nowym Targu, Gminie Czorsztyn, ZEW Niedzica oraz sponsorom Kindze Pienińskiej, firmom Waluś i Japoł.

Czerwiec 2009

  •  VIII regaty o Puchar im. Jana Petryli część II w klasie Optymist – Nivea Błękitne Żagle

W dniach 6 – 7 czerwca w regatach wystartowało 100-u najmłodszych żeglarzy z 14  klubów Polski i Słowacji.

  • Yacht Club Martin
  • Yacht Club Namestovo
  • UKS Silesia Chełm Śląski
  • UKS Kuźnia Rybnik
  • Towarzystwo Sportowe Kuźnia Rybnik
  • Klub Wodny Garland Gliwice
  • Yacht Club Pogoria
  • Dabrowa Górnicza
  • UKS Optymistrz Poznań
  • Klub Żeglarski Nysa
  • Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Czernichów
  • UKS Horn Kraków
  • Klub Sportowy Energetyk Jaworzno
  • Yacht Club PTTK Beskid Nowy Sącz
  • PTŻ Nowy Targ

Wiał silny wiatr, było sporo wywrotek. Piękna sportowa rywalizacja pod błękitnymi żaglami zakończyła się szczęśliwie. Z pomocą rodziców, opiekunów, trenerów, Niebieskiego Patrolu i organizatorów, dzieci wodowały i wyciągały łódki z wody tak sprawnie, że dorośli mogliby im pozazdrościć. Nie zawiedliśmy ich oczekiwań. Odjeżdżali uśmiechnięci ci, którzy wygrali i ci, którzy przegrali. I tym razem podziękowaliśmy Starostwu Powiatowemu w Nowym Targu, Gminie Czorsztyn, ZEW Niedzica, Urzędowi Miasta Nowego Targu, Sołectwu w Kluszkowcach, Sądecko Podhalańskiemu Okręgowemu Związkowi Żeglarskiemu, który ufundował puchary oraz sponsorom Kindze Pienińskiej, firmom Waluś, Kabanos i Krzysztofowi Boroniowi.

  •  Dzień Dziecka pod żaglami, II regaty o Puchar Starosty Nowotarskiego

W bardzo trudnych warunkach 13 – 14 czerwca, przy bardzo słabym wietrze wystartowało 17 młodych żeglarzy z Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego. Najlepszy okazał się Szymon Urzędowski, drugie miejsce wywalczył Maksymilian Habieda, a trzecie Szymon Knurowski. W kategorii UKS dziewcząt dwa pierwsze miejsca zajęły siostry Agnieszka i Ania Szpuler Dirak, a trzecie miejsce przypadło Karolinie Pieprzak. W klasyfikacji UKS chłopców najlepszy był Marcin Habieda, drugą pozycję wywalczył Kacper Gajewsk,i a trzecią Daniel Legutko.

  •  20 - 21 czerwca zorganizowaliśmy Noc Świętojańską oraz XI regaty o Puchar Komandora PTŻ

 Lipiec 2009

  • 26 lipca odbyły się II regaty o Puchar Bosmana Stacha

W dniu 1 lipca przedstawiciele Polskiego Związku Żeglarskiego wizytowali naszą przystań. Poproszono nas o formalne zobowiązanie się do realizacji opisanej przez nich koncepcji organizacji zaplecza regat, inaczej OOM byłaby przeniesiona do Pucka. W tym celu poszerzyliśmy plac apelowy – była potrzeba wycięcia kilkunastu drzew. Uzyskaliśmy stosowne zezwolenia i zgody od Nadleśnictwa oraz ZEW Niedzica. Wszystkie prace przy wycince wykonane zostały pod nadzorem pracownika zapory i leśniczego. Zrobiliśmy również projekt żaglowni i przedstawiliśmy do akceptacji w ZEW. Zmodernizowaliśmy wiatę grilla, zamontowano stopy betonowe do słupów drewnianych, częściowo utwardzono (wyżwirowano) grunt wokół ogniska, zamontowano nowe ławki. Wyremontowaliśmy pomosty i przy tej okazji uzyskaliśmy wymagane pozwolenie wodno prawne na wykonanie i usytuowanie pomostów. Wymagało to wykonania operatu wodno prawnego i złożenie go do marszałka, który wydał pozytywną decyzję – stosowne uregulowania formalno prawne posiadają obecnie dwa pomosty główny i armatorski. Został utwardzony plac apelowy, zabezpieczyliśmy skarpy placu płytami betonowymi, częściowo poszerzyliśmy slip poprzez wybetonowanie w górnej jego części. Dzięki pomocy marszałka województwa, gminy i ZEW została wykonana droga asfaltowa do slipu oraz wyasfaltowano parking przed bosmanką. Zostały nieodpłatnie zamontowane panele słoneczne przez firmę K & K S.C. Krzysztofa Kubiaka z Ciechanowa, dzięki, którym mamy ciepłą wodę. W związku z tym, że budynek był w stanie surowym, przeprowadzano prace przy wykończeniu wnętrz na wszystkich kondygnacjach, prace związane z elewacją, otoczeniem obiektu (wyskarpowanie i zabezpieczenie skarp elementami betonowymi, wykonanie barierek zabezpieczających wokół parkingu). Do prac budowlanych wynajęte zostały zewnętrzne firmy, tylko część prac np. barierki zabezpieczające, zostały wykonane przez członków klubu. Musieliśmy również zorganizować poza naszym terenem tymczasową przystań dla klasy Laser 4,7 K i M.

Sierpień 2009

  • 15 sierpnia XI otwarte regaty o Puchar Zielonej Wstęgi Jeziora Czorsztyńskiego

W regatach o Zieloną Wstęgę Jeziora Czorsztyńskiego wystartowało 46 załóg (w tym 35 dorosłych załóg + 11 optymistek). Wiatr wiał około 4m/s. Pierwsza łódź przybyła na metę po 2h13 min, ostatnia po 5 godzinach. Zwycięzcą regat została i zdobyła puchar przechodni załoga Killera ze sternikiem Rafałem Rolskim.

Wyniki - klasy: Optimist - 11 łódek startujących - miejsca:

  1. Szymon Knurowski
  2. Michał Tarasek
  3. Maksymilian Habieda

Yachty regatowe kabinowe – 2 załogi

  1. Killer, Rafał Rolski,
  2. AS-5, Kargol.

Yachty kabinowe turystyczne powyżej 6,5 m – 6 załóg

  1. Altair, Janusz Osmola
  2. Bacha, Wojciech Janik
  3. Capri, Andrzej Marasek

Yachty kabinowe turystyczne poniżej 6,5 m - 14 załóg

  1. Mary Ann, Maria Olbrychtowicz
  2. Cuba Libre, Tomasz Kawecki
  3. Asterix, Tadeusz Śmiałkowski

Yachty regatowe otwarto pokładowe – 3 załogi

  1. FD POL 13, Jacek Kurzydło
  2. 420, Janusz Sawicki
  3. Laser 48177, Lucjan Habieda

Yachty turystyczne otwarto pokładowe – 10 załóg

  1.  Omega 3, Wojciech Parużnik
  2. OPTYMIST, Wiesław Jasielec
  3. 5A-Sec, Iwona Proniewicz.

Regaty przygotowała i koordynowała Edyta Szcząchor.

Wszyscy uczestnicy regat odjechali lub odpłynęli uśmiechnięci i zadowoleni, o czym świadczył brak protestów. Podziękowania dla Honorowego Komandora Józefa Podkanowicza za pełnienie funkcji Komandora Regat, Mirka Knurowskiego za sędziowanie, Marcina Kuliga za obsługę biura.

  • 19, 20, 21, 22, 23 sierpnia XV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży „Małopolska 2009” w żeglarstwie

W dniu 19.08.2009 rozpoczęła się olimpiada. W zawodach wystartowało 99 zawodników w klasie Optymist i 75 zawodników w klasie Laser 4,7. Udział wzięły dziewczęta oraz chłopcy z województwa kujawsko – pomorskiego, warmińsko – mazurskiego, śląskiego, pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, lubelskiego oraz małopolskiego. Na starcie między innymi stanęły: zeszłoroczna wicemistrzyni Europy i tegoroczna wicemistrzyni świata. Sędzią głównym był Pan Marian Krupa, który podsumował poziom sportowy, określając zmagania młodzieży jako "godne olimpiady". Z ust wicemistrzyni świata padły słowa, że tak dobrej organizacji imprezy nie było nawet na tegorocznych Mistrzostwach Świata w Brazylii. W niedzielę 23.08.2009 zabrzmiały fanfary olimpijskie, ściągnięto olimpijską flagę, zgaszono znicz, potem przy dźwiękach hymnu powędrowała na dół flaga narodowa – olimpiada się zakończyła. Specjalne podziękowania dla zespołu Śpisoki prowadzonego przez P. Elżbietę Łukuś za porywający występ w piątkowy wieczór.

Wyniki końcowe: Optimist chłopcy

  1. Maciej Figiel /SEJK Pogoń Szczecin
  2. Mateusz Malag /KS Baza Mrągowo
  3. Sebastian Kalafarski /MOS Iława
    ... 23. Szymon Knurowski PTŻ Nowy Targ

Optimist dziewczęta:

  1.  Ewa Szczęsna /CHKŻ Chojnice
  2. Martyna Mik /UKS MOS Ełk
  3. Antonina Marciniak /MOS Iława

Laser chłopcy:

  1. Damian Pietruszewski /MOS Iława
  2. Andrzej Strzeszyński /ŻMKS Poznań
  3. Stanisław Klimaszewski /MBSW UKŻR Giżycko

Laser dziewczęta:

  1. Aleksandra Dzik /MOS Iława
  2. Paulina Czubachowska /KS Zatoka Puck
  3. Joanna Pawlak /ŻMKS Poznań

Po pięciu miesiącach ciężkiej i burzliwej pracy miło nam było usłyszeć słowa uznania skierowane pod naszym adresem, tym bardziej, że duża grupa ludzi nie dawała nam szans, twierdząc, że nie zdążymy ze wszystkim na czas. Dzięki pomocy i życzliwości władz, instytucji i osób prywatnych uporaliśmy się z tym olbrzymim wyzwaniem, dobrze zaprezentowaliśmy i wypromowaliśmy naszą przystań oraz stowarzyszenie. To czego dokonaliśmy na przystani w tym roku, jak napisał komandor Maciej Mikulski – zostanie nam na zawsze. Za pomoc przy organizacji OOM podziękowaliśmy: ZEW Niedzica, Gminie Czorsztyn, Starostwu Powiatowemu w Nowym Targu, oraz dużej grupie instytucji i osobom prywatnym. A byli to: Ford Wikar Podhale, Kinga Pienińska, Mleczarnia Podhalańska Nowy Targ, WOPR, firma Wolski, firma Spyrka, firma Steskal, Restauracja "U Walusia", Drukarna Cyfra Centrum Druku, Pracownia Reklamowa Symptom, firma Diammed, firma GOTAR - FUHP, Jordanówka i Artur Szpałek. W tym miejscu chciałam podziękować Maćkowi Mikulskiemu, który w w/w okresie pełnił funkcję Vice Komandora do spraw informacji i kontaktów. Dzięki jego artykułom umieszczonym w prasie i na portalach internetowych mogłam tak szczegółowo opisać te wszystkie sportowe wydarzenia.

Jesień 2009

  • wykonaliśmy główną konstrukcję żaglowni
  • 11 października uroczyście zakończyliśmy sezon żeglarski 2009

Przełom zimy 2009 i 2010

  • wykonaliśmy prace remontowe przy klubowych jachtach
  • wyremontowano wszystkie jachty typu Puck, jacht kabinowy typu Orion. Prace te wykonał bosman na terenie użyczonym przez firmę WIKAR w Nowym Targu. Dna wszystkich jachtów zostały pomalowane farbą antyporostową.

Rok 2010

  •  30 stycznia - Bal Kapitański

Bal odbył się w restauracji U Borzanka, brało w nim udział 103 osoby. Zorganizowana została loteria fantowa. Zebraliśmy 1200 zł, które zostały przeznaczone na remont 2 pucków. Do tańca przygrywał nam zespół Market Jazz Band. Podziękowania dla Józefa Petryli za przepyszne potrawy, które nam zaserwował.

27 lutego - Festiwal Piosenki Żeglarskiej SHANTIES

Był to koncert współczesnej piosenki żeglarskiej „Abordaż”, Prowadzenie - Mietek Folk. Wystąpili.: Mietek Folk, Bounding Main, EKT Gdynia, Nor Folk, Mordewind, Mechanicy Shanty, Stara Kuźnia

  • 1 maja uroczyste rozpoczęcie sezonu żeglarskiego - na rozpoczęciu sezonu grał nam zespół Market Jazz Band
  •  maj – została dokończona budowa żaglowni i częściowo zagospodarowane wnętrze
  •  maj - Weekend pod żaglami – aktywne spędzanie czasu wolnego w atmosferze zdrowej rywalizacji lokalnej, dzieci i młodzieży z terenów wiejskich. Wybieram Żagle – zdrowy wybór"

Zajęcia żeglarskie dla dzieci odbywały się na naszej przystani od 08 maja do 13 czerwca 2010 roku, w systemie weekendowym (pięć tygodni). W programie uczestniczyło 150 dzieci z Lasku, Łopusznej, Harklowej, Klikuszowej, Rogoźnika i Knurowa. Celem projektu było umożliwienie dzieciom i młodzieży pochodzącej z terenów wiejskich, poznanie sztuki żeglarskiej, a tym samym propagowanie idei aktywnego spędzania czasu wolnego. Dzieci dużo czasu poświęciły na pracę przy łódkach, kompletowaniu sprzętu, przygotowaniu żagli. Do programu zajęć wprowadzono również: zasady bezpiecznego uprawiania sportów wodnych, zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, techniki żeglowania, zajęcia praktyczne na wodzie, zasady wykonywania podstawowych węzłów żeglarskich, zajęcia ruchowe na lądzie, gry i zabawy sportowe. Każda grupa dzieci swoją weekendową przygodę rozpoczynała od wycieczki na zamek w Niedzicy lub w Czorsztynie oraz zwiedzania zapory. Przygotowaliśmy dla uczestników liczne konkursy. Dzieci zmagały się z wielką wodą, gdy nasza przystań kolejny raz w tym roku znalazła się pod wodą . Dzieci miały okazję popływać po jeziorze niezależnie od pogody. Spora część z nich, po raz pierwszy była na przystani żeglarskiej. Dzięki temu programowi dzieci miały sporo dobrej zabawy, a my mogliśmy realizować główne założenia naszego klubu, który powstał, by krzewić żeglarstwo na Podhalu. Dla każdej grupy na zakończenie zajęć organizowaliśmy ognisko integracyjne. Było pieczenie kiełbasek oraz uroczyste wręczenie wszystkim uczestnikom dyplomów i nagród. Serdeczne podziękowania dla członków naszego stowarzyszenia, którzy pomogli nam przy realizacji tego programu: Honorowemu Komandorowi Józefowi Podkanowiczowi, Bogusiowi Czubernatowi, Łukaszowi Gancarczykowi, Grażynie Pietrzak, Ricie Janik, Arturowi Janik, Pawłowi Korczykowi za profesjonalne przygotowanie szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. oraz paniom nauczycielkom Magdalenie Piskorz i Esterze Michalskiej. Największe podziękowania należą się Krzysiowi Budzykowi za rozpisanie i koordynowanie tego programu.

  •  17 lipca - III regaty o Puchar Bosmana Stacha

sierpień 2010

  •  rozpoczęliśmy zabezpieczenie skarp po lewej stronie slipu, został wykonany nowy pomost po drugiej stronie zatoki (czeka na uregulowania formalnoprawne). W trakcie sezonu została wyremontowana jedna Sigma, natomiast druga ze względów finansowych będzie odnawiana w roku 2011.

Podziękowania dla: komandora W. Żytkowicza, A. Janika, A. I R. Janowiaków, Ł. Gancarczyka, P. Korczyka, R. Słomczyńskiego, K. Budzyka.

  •   15 sierpnia – XII otwarte regaty o Puchar Zielonej Wstęgi Jeziora Czorsztyńskiego

15 sierpnia 2010 w zawodach wzięło udział 64 żeglarzy na 23 łodziach. Start - 11:45. Pierwsza łódź przybyła na metę o godz. 13:03, ostatnia około 14:20. Zwycięzca klasyfikacji generalnej Jan Piróg na łodzi JMP Sport wraz z załogą otrzymał puchar przechodni Prezesa ZEW Niedzica S.A. Ze względu na szalejącą burzę i ulewę jedna załoga nie ukończyła wyścigu. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy. Za trzy pierwsze miejsca w każdej klasie zwycięzcy otrzymali puchary, oraz pamiątkowe odznaki. Został przyznany również puchar za ostatnie miejsce i dla najsympatyczniejszej załogi. W klasie C, w której startowało najwięcej załóg została ufundowana specjalna nagroda za pierwsze miejsce – profesjonalny wiatromierz oraz kamizelka ratunkowa. Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród odbył się koncert zespołu Sylwii Basty. W strugach deszczu i przy wyładowaniach atmosferycznych wszyscy bawili się wspaniale, były śpiewy i tańce.

Wyniki:

klasa A - jachty kabinowe regatowe – startowały – 2 łodzie

  1. JMP Sport – sternik Jan Piróg
  2. AS-5 – sternik Rafał Rolskiklasa

klasa B - jachty kabinowe turystyczne powyżej 6,5 m – startowały – 4 łodzie

  1. Capri – sternik Andrzej Marasek
  2.  Altair - sternik Janusz Osmola
  3.  Don Vito - sternik Adam Janowiak

klasa C - jachty kabinowe turystyczne poniżej 6,5 m – startowało – 12 łodzi

  1. Cuba Libre – sternik Tomasz Kawecki
  2. Victoria – Bolesław Stopa
  3. MaryAnn – Jerzy Olbrychtowicz

klasa D – jachty otwarto pokładowe regatowe – startowały – 3 łodzie

  1. Pol 13 - sternik Jacek Kurzydło
  2. Kleine Sonne – sternik - Zbigniew Kaczorowski
  3. 5aSEC – sternik Janusz Kargol

klasa E – jachty otwarto pokładowe turystyczne typu PUCK, Sigma, Omega - startowały – 2 łodzie

  1. Biały - sternik Krzysztof Kostecki
  2.  AS 2 - sternik Grzegorz Żuwała

Regaty przygotowała i koordynowała Edyta Szcząchor.

  • 11 września  regaty o Puchar Komandora PTŻ.

Podziękowania za pomoc przy regatach dla Grażyny Pietrzak, Rity Janik i Danuty Wilczek. Regaty przygotowała i koordynowała Edyta Szcząchor.

  •  09 października zakończyliśmy sezon żeglarski 2010

 Jesień 2010

We wnętrzu głównej sali bosmanki wykonany został kominek z rozprowadzeniem ciepła do pokoi gościnnych oraz aneks kuchenny. Tutaj należą się szczególne podziękowania dla Krzysztofa Knapa, komandora Witolda Żytkowicza. Krzysztof Budzyk wyposażył nas w przepiękne stoły i ławy, Edyta Szcząchor - w firaneczki. Dziękujemy Stasiowi i Adamowi Janowiakom, Arturowi Janikowi za prace wykończeniowe.

  • 27 listopada zorganizowaliśmy na przystani Andrzejki. Dziękujemy wszystkim osobom, które dołożyły wszelkich starań, aby ta impreza mogła się odbyć.
  •  31 stycznia zorganizowany został Sylwester 2010. Podziękowania dla Bogusia Czubernata za zamontowanie baterii oraz przygotowanie gorących posiłków.
  • 26 stycznia Bal Kapitański. Bal w tym roku odbył się w restauracji Mauritiana, do tańca przygrywał nam zespół szantowy Kuby Giżyckiego. Wszyscy doskonale się bawili, a zabawa trwała do białego rana.
  • 26 lutego - Festiwal Piosenki Żeglarskiej SHANTIES

Po raz kolejny zorganizowaliśmy wyjazd do Krakowa na koncert szantowy. Tym razem był to Koncert Współczesnej Piosenki Żeglarskiej "Życie morzem pisane" w reżyserii Marka Remiszewskiego. Wystąpili: EKT Gdynia, Mietek Folk, Orkiestra Samanta, Smugglers, Zejman i Garkumpel, Les Souilles de Fond de Cale (Francja).Niestety tym razem nasi żeglarze nie dopisali. A teraz trwają już przygotowania do sezonu 2011.

Przygotowanie - Edyta Szcząchor